třešně

Různé třešně - jak vybrat ideální odrůdu pro vaši zahradu?

Třešeň nebo višeň se může stát nejen ozdobou, ale především zdrojem chutného ovoce. Jak třešeň, tak višeň mohou sloužit jako skvělý doplněk vašeho domácího zpracovatelského závodu. Je těžké se rozhod přečtěte si více »

jilmy

Jilmy v zahradě

Jilmy (Ulmus) jsou vznešené a majestátní stromy, které jsou přínosem pro každou krajinu. Vzrostlé poskytují majitelům domů chladivý stín a jedinečnou krásu po mnoho let. Ulice osázené jilmy byly v S přečtěte si více »

 

Jilmy v zahradě

Jilmy (Ulmus) jsou vznešené a majestátní stromy, které jsou přínosem pro každou krajinu. Vzrostlé https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Jilmy/68 jilmy poskytují majitelům domů chladivý stín a jedinečnou krásu po mnoho let. Ulice osázené jilmy byly v Severní Americe běžné, dokud ve 30. letech 20. století nezasáhla holandská choroba jilmů, která většinu stromů zničila. Díky novým odrůdám odolným vůči chorobám však máme možnost užívat mnoho druhů jilmů podle toho, co hledáme pro svou zahradu.

Odrůdy jilmů

Camperdownia elm - je plačící odrůda jilmu horského, která vyžaduje množení roubováním. Táhnoucí se, kroutící se větve a husté listí pod nimi mohou vytvořit krásný skrytý prostor. Na rozdíl od jiných jilmů má plošší korunu, která se může rozprostřít do větší šířky, než je jeho výška. Tento druh preferuje vlhkou půdu, takže v době sucha by měl být dobře zavlažován. Nejenže je dostatečně hezká, aby upoutala něčí pozornost, ale je také dostatečně malá, aby se vešla do omezeného prostoru, což z ní činí vynikající zahradní strom.

Jilm malolistý - někdy nazývaný čínský jilm.Má zaoblený tvar a výraznou odlupující se kůru v odstínech hnědé, šedé, zelené a oranžové. Přizpůsobí se mnoha půdním typům a dává přednost vlhkým, ale dobře odvodněným podmínkám. Vzhledem k tomu, že čínský jilm lze úspěšně pěstovat i při silném řezu, je častou volbou pro bonsaje.

Holandský jilm - asi 20 odrůd této skupiny vypadá jako přechod mezi mateřskými druhy, i když vzhled může být různý, od vysokých a úzkých až po široké a nižší s kulovitými tvary.

Jacqueline Hillier Dutch Elm - pomalu rostoucí kulovitá odrůda. Je to hustě větvený keř dorůstající výšky a šířky kolem 3 m. Lze ji pěstovat v květináči i jako bonsaj.

Holandský jilm Wredei - pochází z Německa. Dorůstá výšky až 15 m a průměru 5 m. Vyznačuje se malým, ale širokým žlutozeleným zbarvením. Má úzký, poněkud kuželovitý habitus.

Jilm sibiřský - má několik odrůd, z nichž nejznámější jsou:

Jilm turkestánský sibiřský - odrůda, která dobře snáší různé povětrnostní podmínky a častější řez. Z tohoto důvodu si získala oblibu jako rostlina pro živé ploty. Ačkoli nemá vysoké nároky, potřebuje dobře osluněné stanoviště, takže roste rychle - ročně dorůstá 1,5 až 2 m.

Jilm sibiřský Aurea - stejně jako jilm turkestánský je to odolná rostlina s nízkými nároky na půdu. Doporučuje se vysazovat na slunném místě. Jedná se o zakrslý strom dosahující výšky 2-3 metrů. Vyznačuje se okrasnými zeleno-zlatými listy, které vydrží po většinu sezony.

Jilm zlatý - je krásný a praktický, nabízí zlaté listnaté listy a dostatek stínu v letních měsících. Listy začínají intenzivně zeleně a s přicházejícím podzimem se zbarvují do výrazné žluté. Rychle rostoucí odrůda, dosahující výšky kolem 10 m a šířky kolem 12 m. Zlatý jilm také dobře snáší znečištěné ovzduší. Obecně odolné a tolerantní.

Jak pěstovat jilm na zahradě

Doporučujeme zvolit dobře osluněné místo, protože jilmy rostou nejlépe, když mají přístup k velkému množství slunečního světla. Díky svým nízkým nárokům na půdu nepotřebují zvláštní hnojení, je však třeba dbát na dobrou vlhkost půdy.

Sazenice jilmů se nejlépe vysazují na podzim nebo brzy na jaře. V počátečních fázích je třeba pamatovat na zalévání a prořezávání rostliny.

Související články